Calcul technico-economic


Comparație RRD (saci 25 kg) – alt tip de mixtură stocabilă la rece
Curs euro 4.77 lei
Prețul asfaltului rece ( alt producător ) / tonă 200 euro = 954 lei / tona
Garanție: 6 luni
Preț RRD – saci 25 kg / tonă 320 euro = 1526 lei / tonă
Garanție: 36 luni
Comparație preț:
1526 / 954 = 1.6 ori
Comparație garanție:
36 luni / 6 luni = 6 ori
Calcul preț pentru raportat la o perioadă de garanție de 6 luni
Preț asfalt ( alt producător ) 954 lei / tonă
Preț RRD 1526 / 6 = 254 lei / tonă
La economii intervine și punerea in operă de 5 ori mai mult a asfaltului ( alt producător ) față de RRD.
Cost punere în operă 200 lei / tonă
Economie pe tonă 200 x 5 = 1000 lei / tonă
Total economie la 100 tone:
Din preț:
954 – 254 = 700 lei / tonă x 100 tone = 70.000 lei
Din punere în operă:
1000 lei / tonă x 100 tone = 100.000 lei
TOTAL ECONOMIE: 70.000 + 100.000 = 170.000 lei
Comparație RRD (saci 25 kg) – asfalt cald
Curs euro 4.77 lei
Prețul asfaltului cald / tonă 70 euro = 334 lei / tonă
Garanție: 6 luni
Preț RRD / tonă 320 euro = 1526 lei / tonă
Garanție: 36 luni
Comparație preț:
1526 / 334 = 4.57 ori
Comparație garanție:
36 luni / 12 luni = 3 ori
Calcul preț pentru raportat la o perioadă de garanție de 12 luni
Preț asfalt ( alt producător ) 330 lei / tonă
Preț RRD 1440 / 3 = 508 lei / tonă
La economii intervine și punerea în operă de 2 ori mai mult a asfaltului cald față de RRD.
Cost punere în operă 200 lei / tonă
Economie raportat la perioadă de garanție 200 x 2 = 400 lei / tonă
Total economie la 100 tone:
Din preț:
334 – 508 = -174 lei / tonă x 100 tone = -17.400 lei
Din punere în operă:
400 lei / tonă x 100 tone = 40.000 lei
TOTAL ECONOMIE: 40.000 -17.400 = 22.600 lei